Tülin Akın

 

2004 yılında öğrenciyken kurduğu Tarimsapazarlama.com ile Türkiye’nin ilk ve önde gelen tarımsal iletişim, e-öğrenme networkü ve e-ticaret medyasını hayata geçirerek 2007 de İhracatın Yıldızlarında e-ihracat birincilik ödülü aldı. Tarımsal Bankalarla birlikte Çiftçi Kredi kartlarını modelleyerek, çiftçinin zarar görmeden finans kaynağı bulmasını sağlayıp bunları anlatmak için ekibiyle 12.000 köy ziyareti gerçekleştirdi. Vodafone ile birlikte Vodafone Çiftçi Kulübü nü kurarak çiftçiye özel SMS ve Uygulamalarla 1 milyon 400 bin çiftçinin ve ailesine bilgi ve hizmet ulaştırarak tarımda erken uyarı bilgilendirmeleri ile yaşam tarzlarını değiştirdi.
Intel’in desteklediği, okuma yazma bilen herkesin kullanabileceği ve bilgi, iletişim, pazarlama, ihtiyacı olan konularda uzmanlara soru sorabilmeyi sağlayan bir Çiftçi Bilgisayarı yazılımı ürettirdi.  Su Bilincini geliştirmek ve Traktör Kazalarını önlemek amacıyla da Sosyal Sorumluluk projeleri gerçekleştirdi.
Aile çiftçiliğinin ekonomik ve sosyal kalkınmasına destek olmak hedefiyle oluşturdukları Vodafone iş ortaklığı ile gerçekleşen dünyanın ve Türkiye’nin ilk akıllı köyü olan Vodafone Akıllı Köy’ ü kurdu. Vodafone iş ortaklığı ile gerçekleşen Vodafone Akıllı Köy projesi ile geleneksel tarım yöntemlerini teknoloji ilebirleştirerek bilişim çözümleri üreterek sürdürülebilir değişimi gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.
2012 Türkiye Ziraatçılar Derneğinden Tarımsal Ticareti Geliştirme Ödülü, 2013 Sabancı Vakfından Türkiye’nin Fark Yaratanı, 2013 JCI – TOYP Dünya’nın 10 başarılı Genci Girişimcilik ödülü, 2103 Anita Borg Institute Uluslararası Sosyal Etki Ödülü, 2013 Garanti – KAGİDER Yılın Kadın Sosyal Girişimcisi Ödülü almış, JCI ve ICC-WCF tarafından 2014 yılında “Barış İçin İş” dalında Nobel’e aday gösterilmiştir. ‘Türkiye’nin alanında kurulmuş ilk sosyal girişim şirketi ve Kırsal alanı geleceğe hazırlamakta olan TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş  Kurucusu ve Ashoka Fellow (Sosyal Girişimci)’dur.

Related Sessions

View full schedule